Czarny rum produkowany jest głównie na Jamajce i cechuje się wyrazistym smakiem. Nie bez powodu kojarzony jest z egzotycznymi drinkami – stanowi bowiem kluczowy składnik w Mojito i Pinacolada. Czarny rum tak jak każdy inny gatunek powstaje na bazie sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, a wyrazisty kolor zawdzięcza dodatkowi karmelu. Czarne rumy mogą mieć zawartość alkoholu od 37,5% do 81%, a zatem jest to świetna propozycja dla osób gustujących w bardzo mocnych trunkach.
Czarny rum – charakterystyka
Rum można podzielić pod względem koloru – w opozycji do czarnego rumu stoi rum biały, który poddawany jest procesom filtracji, dzięki czemu zyskuje przejrzysty kolor. W rumie złotym i czarnym wyraźnie wyczuwalne są nuty karmelu, którym podbarwia się destylat. Czarny rum intensywny kolor zawdzięcza dużej ilości barwnika i brakowi filtracji. Dominują w nim wyraziste ziołowe aromaty, a miłośnicy intensywnych smaków z pewnością docenią rum spicy, który zawiera między innymi goździki, cynamon i anyż. Swoistym odpowiednikiem szkockiej whisky jest rum starzony, który należy do kategorii luksusowych trunków i powstaje w wyniku leżakowania. Obecnie najbardziej znane i cenione gatunki rumu pochodzą z Karaibów, głównie Jamajki, Dominikany oraz Barbadosu.
Proces produkcji rumu rozpoczyna się od fermentacji soku trzcinowego, w wyniku czego powstaje wino. Kolejny krok to destylacja – obecnie stosowane są różne metody, w zależności od wytwórni. Ostatnim etapem jest dojrzewanie w dębowych beczkach oraz w zbiornikach ze stali nierdzewnej. W czasie leżakowania rum nabiera wyjątkowego smaku oraz aromatu. Co ciekawe rum w beczkach dębowych ciemnieje, a w stalowych pozostaje bezbarwny.
Co wspólnego ma szampan z rumem?
Wspólna historia rumu i szampana rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy to marka Moet&Chandon połączyła się z firmą Hennessy, słynącą z produkcji koniaków, whiskey i rumów. W 1987 roku do spółki dołączył Luis Vitton i w ten sposób powstała marak Louis Vuitton Moet Hennessy, która jest synonimem jakości i elegancji. Szampan Moet produkowany jest od 1973 roku i był ulubionym trunkiem królowej Elżbiety II, co dowodzi jego jakości. Ciekawą propozycją jest Tribaut Schloesser Champagne eszampan. Jest to produkt domu szampańskiego Tribaut, który istnieje od 1929 roku. Szampany Tribaut to wina leżakujące w beczkach i dojrzewające przez 24 miesiące na osadzie drożdżowym. Owocowe smaki w połączeniu z drożdżowym aromatem tworzą unikalną kompozycję, dlatego szampan Tribaut Schloesser może stanowić świetne uzupełnienie koktajli na bazie rumu.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!