Nasiona chia, czyli szałwii hiszpańskiej, szturmem podbiły serca fanów zdrowego żywienia, ale także wszystkich ludzi lubiących kuchenne eksperymenty. W ostatnim czasie często usłyszeć można, że ich spożywanie ma zbawienny wpływ na organizm, ze względu na mnóstwo właściwości prozdrowotnych, które zawierają te małe ziarenka. Dowiedz się, ile prawdy znajduje się w tych zaskakujących informacjach.
Nasiona chia – armia składników wspomagających organizm
Nasiona szałwii hiszpańskiej chia pochodzą z Meksyku i Gwatemalii i to właśnie na tych terenach nasi azteccy przodkowie odkryli ich niesamowite właściwości. Jak się okazuje mieli dużo racji, gdyż te drobne kuleczki zawierają w sobie m.in.:
- Żelazo w większym stężeniu niż w szpinaku
- Więcej kwasów omega-3 niż posiada łosoś
- Znacznie więcej wapnia niż mleko
- Duże ilości składników mineralnych, np. potasu, magnezu, fosforu
- Wiele błonnika pokarmowego
Nasiona chia – właściwości
Nasiona chia mają więc bardzo wiele prozdrowotnych właściwości. M.in. pomagają w:
- Obniżeniu ciśnienia krwi, dzięki potasowi
- Wyeliminowaniu zapaleń organizmu, dzięki kwasom omega-3
- Zmniejszeniu łamliwości kości, dzięki zawartości wapnia
- Profilaktyce osteoporozy (również dzięki temu, że zawierają wapń)
- Regulacji metabolizmu, dzięki obecnemu błonnikowi
- Kojeniu nerwów, za co odpowiedzialny jest magnez
- Zachowaniu młodości, ponieważ ziarenka są prawdziwą kopalnią antyoksydantów
- Regulowaniu problemów niedożywienia bądź innych kłopotów z odżywianiem (gdyż są one dobrym źródła białka i tłuszczów niezbędnych człowiekowi do życia)
Inne właściwości nasion chia
Oprócz wymienionych niżej czynników mówi się także, że nasiona chia zastosowanie mają również jako składniki zmniejszające ryzyko wystąpienia raka piersi (ale mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka prosty, więc nie można przesadzać z ich ilością, szczególnie w przypadku Panów). Ich zbawienne właściwości zauważane są także przy wspomaganiu pamięci i wychodzeniu z depresji oraz przy profilaktyce chorób serca. To jeszcze nie wszystkie zastosowania, jakie mają nasiona chia. Odchudzanie to jedna z tych dziedzin, w których mają one najwięcej zwolenników, ponieważ:
- Zawierają dużo błonnika
- Regulują trawienie
- Są zdrowym źródłem tłuszczu i białka
- Ze względu na to, że potrafią znacznie zwiększać swoją objętość zapewniają szybsze uczucie sytości
Nasiona chia – zastosowanie w kuchni
Hasło „nasiona chia – jak jeść?” pada bardzo często, gdyż wciąż jest to produkt dość egzotyczny. Oczywiście możliwości jest wiele. Przed wyborem stajemy już w sklepie, gdyż miejsc, z których pochodzą nasiona jest bardzo wiele. Coraz częściej wybierane są nasiona chia BIO, które wywodzą się z upraw ekologicznych. Nie jest to jednak konieczność, by posiadać właśnie ten typ.
Produkt ten można jeść na wiele sposobów. Jednym z nich jest przyrządzenie puddingu, czyli zalanie nasion mlekiem zwierzęcym lub roślinnym, odstawienie do lodówki na kilka godzin, a następnie jedzenie w formie podobnej do budyniu, np. z owocami, orzechami czy bakaliami. Inna możliwość to posypywanie nimi sałatek lub dodawanie do koktajli. Nasiona chia w atrakcyjnych cenach znajdziesz tutaj.
Chia bez ograniczeń. Czy faktycznie można jeść jej dużo?
Dawkowanie jest różne, w zależności od potrzeb. Warto jednak pamiętać, że nie można ich nadużywać, gdyż mimo dobrodziejstw, które w sobie posiadają, zbyt duże ilości mogą spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Planując więc jadłospis warto mieć więc na uwadze także zły wpływ, jaki na organizm mogą mieć nawet nasiona. Chia zalecana jest najczęściej w proporcji 20 g, dwa razy dziennie, jednak warto jest to skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, który oceni jak duże dawki są potrzebne Twojemu organizmowi.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!