Jednym z najczęściej występujących urazów ortopedycznych jest skręcenie stawu skokowego, które przydarza się prawie 350 tys.
Skręcenie kostki polega na przekroczeniu naturalnego zakresu ruchu a stawie skokowym. Podczas skręcenia uszkodzeniu ulega torebka stawowa, więzadła i chrząstka stawowa a wewnątrz stawu może utworzyć się krwiak. W praktyce rozróżniamy III stopnie tego urazu. Skręcenie lekkie I stopnia charakteryzuje się minimalnym obrzękiem i krwiakiem oraz niewielkim upośledzeniem funkcji stawu. Skręcenie średnie II stopnia cechują znacznie bardziej nasilone objawy w porównaniu do skręcenia lekkiego ponadto występują niewielkiego stopnia ruchy patologiczne. Skręcenie ciężkie III stopnia objawia się silnym bólem i obrzękiem, występuje duża niestabilność stawu. Skręcenia nie należy mylić ze zwichnięciem, są to dwa różne urazy. Zwichnięcie to utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi związana z ich przemieszczeniem i zniekształceniem stawu.
Jakie są przyczyny skręcenia stawu skokowego?
Staw skokowy ze względu na skomplikowaną budowę i duże siły, które na niego działają jest szczególnie narażony na urazy i kontuzję i stanowi 85% wszystkich urazów stawów. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia stawu jest nagłe i gwałtowne zgięcie podeszwowe i odwrócenie stopy.
Do urazu najczęściej dochodzi podczas biegów po nierównej powierzchni, na skutek nieprawidłowego zeskoku lub obrotu na stopie oraz podczas wypadków komunikacyjnych. Przyczyną może być nadwaga, słaba kondycja fizyczna, noszenie niewłaściwego obuwia (wysokie szpilki), uprawianie sportów kontaktowych czy zbyt intensywna aktywność fizyczna. Przyczyną skręcenia stawu skokowego może być każde zbyt intensywne obciążenie.
Więcej dowiesz się na: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/staw-skokowy/skrecenia-stawu-skokowego/
Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego?
W wyniku urazu stawu skokowego może dojść do uszkodzenia mięśni, torebek stawowych oraz więzadeł. Konsekwencją może być ból, obrzęk, wylew krwawy, tkliwość w miejscu urazu, niestabilność stawu i brak możliwości obciążenia stopy. Nasilenie objawów zależy od stopnia skręcenia. Dla stopnia I charakterystyczne jest naciągnięcie więzadeł, obrzęk i tkliwość, ale bez cech niestabilności stawu. Stopień II charakteryzuje się znacznym obrzękiem, wylewem podskórnym i bolesnością utrudniającą chodzenie. Stopień III to masywny obrzęk, wylew podskórny w okolicy kostki, bolesność, ograniczenie ruchu i niestabilność w stawie co w znacznym stopniu ogranicza chodzenie. Każde powtórne skręcenie kostki zwiększa ryzyko nawrotu schorzenia, a w konsekwencji może doprowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej.
Jak leczyć skręcenie stawu skokowego?
Konieczna jest konsultacja lekarska. Uszkodzenia więzadeł stawu skokowego szybko się goją więc często wystarcza leczenie zachowawcze. Ograniczenie obciążeń, chłodzenie, odpowiednio dobrany opatrunek uciskowy, likwidacja obrzęku i leki przeciwzapalne w połączeniu z wczesną mobilizacją stawu dają dobre rezultaty w leczeniu.
Wskazane jest okresowe zastosowanie dobrego stabilizatora stawu skokowego. Leczenie wraz z rehabilitacją zajmuje przy III stopniu do 6 tygodniu.
W razie przewlekłej niestabilności stawu skokowego jest wskazanie do leczenia chirurgicznego. Zabiegi rekonstrukcji więzadeł są wykonywane w Klinikach Ortopedii i Traumatologii na przykład w Carolina Medical Center w Warszawie i w Gdańsku.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!