Kto chciałaby cieszyć się dobrym zdrowiem, piękną jędrną skórą, lśniącymi włosami i długimi paznokciami, a przy okazji także zadbać o stawy i kości? Każdy :). Jaki pierwiastek w tym pomaga? Odpowiedź jest jedna – krzem.
Dlaczego krzem jest tak ważny?
Krzem to pierwiastek, bez którego, jak sądzą naukowcy, nie byłoby możliwe życie na Ziemi.
Krzem jest pierwiastkiem powszechnie występującym w przyrodzie, a także w organizmie człowieka. Znajdziemy go praktycznie w każdym narządzie; w płucach, nerkach, wątrobie, śledzionie. Dodatkowo możemy magazynować krzem w chrząstkach i kościach.
W naszym organizmie jesteśmy w stanie zmagazynować 7 g tego pierwiastka. Dzienne jego zapotrzebowanie wynosi 20-30mg.
Zapotrzebowanie na krzem wzrasta u kobiet w ciąży i podczas karmienia. Największe potrzebny mają jednak dzieci ze względu na powstające i rozwijające się połączenia pomiędzy mózgiem a resztą ciała.
Krzem wpływa na wchłanianie około 70-ciu innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze udział w metabolizmie wapnia, sodu, siarki, chloru i wielu innych.
Brzmi poważnie.
Jaką rolę krzem spełnia w naszym organizmie?
Krzem jest bardzo ważny pod względem utrzymania homeostazy ludzkiego organizmu, biorąc udział w detoksykacji. Odkrywa zasadniczą rolę w procesie wzrostu i mineralizacji kości. Bierze udział w syntezie białek. W przypadku urazów jest niezbędny w procesie odbudowy chrząstki, zrastania się kości. Dodatkowo łagodzi ból i zmniejsza stany zapalne. Pomaga w walce z wirusami i bakteriami.
Zmniejsza ryzyko zachowania na choroby układu krążenia. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Odpowiada także za syntezę włókien kolagenowych, a to, jeżeli powyższe argumenty nie były dość wystarczające, jest bardzo motywujące na kobiet.
Krzem odpowiada także za prawidłowy wygląd skóry, włosów, paznokci. To tu właśnie najszybciej zauważymy jego niedobór.
W razie niedoborów, nasze włosy stają się suche, końcówki rozdwajają się; paznokcie są łamliwe.
Co zawiera najwięcej krzemu?
Najbogatsze źródło krzemu to:
- skrzyp
- pokrzywa
- podbiał
- otręby i łuski ziaren
- ryż, ziemniaki, szpinak, morele
Zacznijmy pić herbatki ze skrzypu i pokrzywy. Wystarczy 1 szklanka 2 razy dziennie. Niewiele trzeba, aby dostarczyć ten cudowny pierwiastek.Zacznijmy jeść produkt z pełnego przemiału. Dodawajmy morele do płatków owsianych.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!