Jakie buty wybrać gdy chcemy zacząć biegać? Czym się kierować przy ich wyborze, na co zwracać uwagę? Każdy początkujący biegacz pewnie się nad tym zastanawia, a w przypadku takiej aktywności jak trening biegowy buty odgrywają niemałe znaczenie. Oto garść porad dotyczących wyboru butów do biegania!
Buty do biegania – co warto wiedzieć?
W przypadku biegania wybór butów ma kolosalne znaczenie. Podczas takiego treningu pracują przede wszystkim nogi, głównie stopy, które powinny mieć jak najlepszą ochronę. Liczy się wygoda, a także bezpieczeństwo, więc planując zakup butów do biegania trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy.
Wśród biegaczy bardzo popularne są buty marki Adidas, zwłaszcza model Adidas ZX Flux, który można zobaczyć na przykład tutaj: https://domodi.pl/buty/buty-damskie/buty-sportowe-damskie_opcje_model,adidas-zx-flux. W obuwiu tego producenta zastosowano technologie zapewniające stopom dobrą amortyzację. Jednak warto wiedzieć, że buty do biegania trzeba dobierać bardzo rozsądnie. Istotny jest materiał, ukształtowanie podeszwy, a także to, po jakim terenie mamy zamiar biegać.
Jak dobrać buty do biegania do rodzaju stopy?
Pierwsze, na co powinno się zwrócić uwagę to to, jaką mamy stopę. Każdy z nas trochę inaczej chodzi, ma inaczej ukształtowane stopy i inaczej je stawia. Producenci butów sportowych doskonale zdają sobie z tego sprawę, stąd też duże różnice w samych butach. Podczas biegania, największy ciężar jest przenoszony na piętę, dlatego najczęściej umieszczane są tam specjalne amortyzatory, mające odciążyć nogi w trakcie biegu.
Jakie mamy rodzaje stóp? Oto one:
Stopa pronująca – mówiąc krótko, występuje wtedy, gdy kierujemy stopy do wewnątrz i przenosząc ciężar z zewnątrz do wewnątrz; jest to naturalny odruch, jednak przy przesadnym stawianiu stóp w ten sposób wzrasta ryzyko kontuzji; buty dla takich osób mają specjalne wstawki stabilizujące, znajdujące się w wewnętrznej części buta;
Stopa supinująca – w tym wypadku stopa zachowuje się podobnie, jak wcześniej, jednak nie ma odruchu nawracania, jest sztywna, zapewniając odpowiednią amortyzację, a ciężar ciała przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy; buty dla takich osób mają dużą amortyzację, ale można w tym wypadku korzystać także z butów dla osób ze stopami neutralnymi;
Stopa neutralna – i tu, jak poprzednio, kładąc stopę na podłożu stawia się na zewnętrznej części pięty, ale w tym wypadku ciężar rozkłada się równomiernie na całą stopę; odpowiednie będą buty neutralne oraz te dla supinatorów;
Wybór butów do biegania a podbicie
Chodzi konkretnie o sklepienie naszej stopy, czyli jego wewnętrzną część, która wygina się w łuk. Mamy do wyboru trzy rodzaje sklepień: wysokie (stopa supinująca), niskie (stopa pronująca) oraz średnie (stopa neutralna). Aby sprawdzić jakie ma się sklepienie, można wykorzystać do tego test wodny, czyli położyć kartkę papieru, zwilżyć stopę, a następnie stanąć na karce. To powinno nam pokazać jaki rodzaj stopy posiadamy, oraz ułatwić kwestię związaną z tym, jakich butów powinno się szukać.
Buty do biegania a typ nawierzchni
Oczywiście przy wyborze butów powinno wziąć się po uwagę także to, po jakim terenie będzie się biegać i czy będzie to asfalt, utwardzana ziemia, a może trawa? Typ nawierzchni ma tu naprawdę duże znaczenie. Przy twardych nawierzchniach najlepiej wybierać buty które będą w stanie zapewnić pełną amortyzację dla stopy narażonej na większe przeciążenia. Takie buty mają płaski bieżnik i miękką amortyzację.
W przypadku miękkich nawierzchni lepsze będą buty terenowe, zwane także trailowymi. Można w nich biegać po leśnych ścieżkach, polnych drogach, czy też po górach. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim wyraźnie zakończonym bieżnikiem, mającym zapewnić dobrą przyczepność oraz słabszą amortyzacją.
W momencie, gdy nasz bieg będzie przebiegał po różnych nawierzchniach, najlepiej wybrać buty uniwersalne, które będzie dobrym wyborem szczególnie dla początkujących – z bieżnikiem średniej wielkości i całkiem niezłą amortyzacją. Z czasem jednak, gdy nabierze się większego doświadczenia, różnicowanie obuwia będzie lepszym rozwiązaniem.
Jaki rozmiar butów do biegania?
Może wydawać się to trochę bez sensu, przecież każdy z nas pewnie wie, jaki ma numer buta… i tu tkwi problem. Prawda jest taka, że wybierając buty do biegania, najlepiej jest wybierać je numer większe, niż te, w których chodzimy na co dzień. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w trakcie biegu nasza stopa wywiera duży nacisk na but, a ten, jeżeli jest zbyt mały, może powodować duży dyskomfort, ból, a w konsekwencji także urazy i kontuzje.
Wybierając buty do biegania, warto jest je mierzyć za pomocą kciuka, czyli sprawdzać, czy wolna przestrzeń między dużym paluchem, a końcem buta wynosi mniej więcej szerokość naszego kciuka.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!