Pieprzyki, plamki, czarne punkty, czy chociażby pryszcze i włókniaki występują u każdego z nas. Znamiona, bo w ten sposób można określić większą część zmian na naszej skórze w sposób zbiorczy, nie są niczym niezwykłym o ile tylko nie są wynikiem stanów chorobowych oraz nie rozwijają się w kierunku groźnych jednostek chorobowych. Dlaczego tak ważne jest prewencyjne badanie powierzchni skóry i przyglądanie się wszelkim znamionom naskórnym? Czy wcześniejsze wykrycie zmian chorobowych w związku ze znamionami może przyczynić się do całkowitego wyleczenia bądź przynajmniej zmniejszenia ilości późniejszych komplikacji i powikłań?
Choroby skóry są powszechne!
Wypada zacząć od tego, że choroby skóry przestały być już tematem tabu w naszym społeczeństwie – dzisiaj niemal w każdej gazecie czy w każdym programie telewizyjnym związanym ze zdrowiem możemy przeczytać o istotności prewencyjnych badań powierzchni skóry. W ogólności można stwierdzić, że większość chorób skóry zdiagnozowana odpowiednio wcześnie daje nam możliwość ich pełnego wyleczenia! O jakich chorobach jest tutaj mowa?
Zmiany nowotworowe!
Podstawą zmian na skórze o charakterze nowotworowym są wszelkiego rodzaju znamiona, które zmieniają swoje kształty, umiejscowienie czy chociażby swoją wielkość. Co prawda większość tego typu zmian o charakterze nowotworowym związana jest z ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne, to takie zmiany mogą pojawić się również w innych przypadkach.
Odpowiednio wczesna diagnoza takich chorób jak świerzbiączka letnia, osutki świetlne, rogowacenie słoneczne czy najpopularniejszy ze wszystkich, czerniak, daje możliwość szybkiego podjęcia kroków medycznych skutkujących nie tylko zapobiegnięciem dalszemu rozwojowi chorób skórnych związanych ze Słońcem, ale również ich całkowite wyleczenie.
Jakiekolwiek zmieniające się znamiona na naszej skórze powinny wzbudzić w nas niepokój i wiązać się z umówieniem wizyty u dermatologa – tylko dermatolog dokładnie oglądając każde znamię będzie w stanie stwierdzić, czy jest to niegroźna zmiana skórna, czy też zmiana skórna idąca np. w stronę czerniaka.
Inne choroby – grzybica skóry
Systematyczne i prewencyjne badania powierzchni skóry u dermatologa pozwalają na wykrycie również innego rodzaju chorób, nie tylko na tle zmian nowotworowych. Jedną z takich chorób jest bez wątpienia grzybica skórna, którą jako chorobą zakaźną można zarazić się w bardzo prosty sposób – przez kontakt z zarażoną osobą bądź nawet jedynie z jej rzeczami osobistymi, na których pozostały zarodniki grzybicy.
Im wcześniej wykryjemy grzybicę na naszej skórze tym mniejsza powierzchnię skóry ona obejmie. Warto zaznaczyć, że o ile profilaktyka w tej dziedzinie jest stosunkowo prosta i ogranicza się przeważnie do regularnego sprawdzania stanu skóry i indywidualizacji przedmiotów osobistego użytku, o tyle leczenie występującej grzybicy może być długotrwałe.
Podsumowując, tylko dermatolog może nam pomóc w prewencyjnych badaniach powierzchni skóry, które najczęściej są badaniami nieinwazyjnymi – wystarcza do tego szkło powiększające zwane dermatoskopem pozwalające przyjrzeć się wszystkim znamionom i zmianom skórnym oraz poprzez doświadczenie i wiedzę odpowiednio zakwalifikować zmiany.
źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/o-co-zapytac-dermatologa
Artykuł ten ma jedynie charakter poglądowy. W celu dokładnego zdiagnozowania stanu zdrowia zalecana jest wizyta u lekarza specjalisty. Dermatolog przeprowadzi odpowiednie badanie i zdiagnozuję ognisko oraz przyczyny występujących objawów.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!