Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że pot śmierdzi? Choć to dość prozaiczna sprawa postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości!
Na początek warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje potu – w zależności od naszej diety czy od powodu z jakiego się pocimy możemy wydzielać śmierdzący i ten niewyczuwalny dla otoczenia pot.
Pierwszym z rodzajów potu jest ten, który wydzielamy po ciężkiej pracy. Nie ma co się dziwić ponieważ podczas pracy mięśni co najmniej 2/3 energii przeobraża się w ciepło – pot przejmuje tutaj rolę regulatora temperatury.
Pot wydzielany jest również ze strachu… Wówczas wydzielamy go z gruczołów apokrynowych, w których komórki wydzielnicze tracą z wydzieliny część cytoplazmy. Oznacza to, że wydzielina potowa jest w tym przypadku bogata w białko i śmierdzi.
Nieco łagodniejszy dla naszego otoczenia jest pot z gruczołów ekrynowych – wydzielany po wysiłku fizycznym – który wydziela się na powierzchnię ciała bez niszczenia cytoplazmy komórek czyli… jest ubogi w białka. Im bardziej człowiek jest aktywny fizycznie, tym większa jest jego skłonność do wydzielania potu.
Sprawdź nasze ćwiczenia na płaski brzuch:
Źródło: www.polki.pl
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!