Kawę pijemy nie tylko dla niezwykłej przyjemności, jaką niewątpliwie nam dostarcza ów rytuał. Bardzo często sięgamy po nią również w tym celu, aby dodać sobie nieco energii, pobudzić umysł i ciało do działania, zyskać nieco „mocy”. Kawa, którą sobie serwujemy konkretnie w tym celu, musi być naprawdę mocna.
Najczęściej podawana jest w formie znanego i popularnego na całym świecie espresso, czyli bardzo mocnej kawy z najwyższej jakości ziaren parzonej w niewielkiej ilości wody, podawanej w małej filiżance. Jej cechą charakterystyczną jest silny, wyrazisty aromat.
A jaka kawa oprócz espresso najlepiej pobudza umysł? Według słynnego tureckiego przysłowia kawa musi być: „czarna jak diabeł, czysta jak anioł, gorąca jak piekło, słodka jak miłość” … Oto krótki opis kaw „z pazurem”.
Poza espresso, ze swojej mocy znane jest również ristretto, które porównać można do prawdziwego zastrzyku energii z cudownym smakiem esencji kawowej. Jest to naprawdę mocno skondensowany napar kawowy, który przygotowuje się podobnie jak espresso, jednak z użyciem jeszcze mniejszej ilości wody. W rezultacie otrzymujemy kawę, która w istocie potrafi „wstrząsnąć” naszymi kubkami smakowymi!
Kiedy mamy ochotę na coś innego niż espresso lub ristretto, a chcemy zaaplikować sobie równie mocną kawę, możemy wypróbować któryś z poniższych przepisów.
- Mocna kawa po arabsku
Potrzebujemy:
- 2 łyżeczki bardzo mocnej kawy,
- 3 ziarna kardamonu uprażone na patelni,
- 2 łyżeczki cukru
Kawę z kardamonem mielimy w młynku (kawa musi być bardzo drobno zmielona). Wsypujemy do niewielkiego garnuszka kawę z kardamonem i zalewamy zimną wodą. Zagotowujemy do momentu, aż podwoi swoją objętość (podobnie do gotującego się mleka). Przelewamy do filiżanki i kawa gotowa. Jest dość mocna i bardzo słodka, ale taka właśnie powinna być, aby dać porządną dawkę energii do działania!
2. Mocna kawa z Zatoki Perskiej
Potrzebujemy:
- 4 szklanki zimniej wody,
- 2 łyżki różanej wody
- 3 łyżeczki aromatycznej kawy mielonej,
- 1 łyżeczkę sproszkowanego kardamonu,
- pół łyżeczki szafranu,
Zaczynamy od zagotowania wody, następnie wsypujemy kawę, szafran i kardamon, gotujemy przez około 3 minuty na małym ogniu, bez przykrycia. Po tym czasie wywar przelewamy, filtrujemy i ponownie zagotowujemy. Następnie zestawiamy z ognia, dodajemy wodę różaną i przelewamy do filiżanek. Kawa jest nie tylko mocna, ale również niezwykle aromatyczna, z orientalnym akcentem.
3. Aromatyczna kawa po turecku
Potrzebujemy:
- 2 łyżeczki świeżo zmielonej kawy,
- 2 łyżeczki cukru,
- 100 ml zimnej wody,
- do wyboru: cynamon, imbir, anyż (w zależności od upodobań)
Do tygielka (jeśli nie posiadamy, doskonale zastąpi go zwykły garnuszek) wsypujemy kawę z cukrem i dodajemy szczyptę dowolnej przyprawy. Zalewamy wodą i powoli podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia. Tuż przed momentem zagotowania zdejmujemy z ognia i odstawiamy na chwilę. Czynność tę powtarzamy trzy razy. Gotową kawę przelewamy do małej filiżanki i od razu podajemy, aby nie wystygła. W ten sposób przygotowana kawa jest bardzo mocna i wyrazista. Doskonale sprawdzi się szczególnie rankiem, gdy potrzebujemy mocnej dawki energii do dalszego działania przez cały dzień.
Więcej przepisów: https://przepisynakawe.pl/
Kilka „złotych myśli”
Aby uzyskać pożądany efekt pobudzenia, najlepiej sięgnąć po filiżankę kawy przed południem, pomiędzy 9.30 a 11.30. Zasada ta jest związana z rytmem dobowym naszego organizmu. Dawka kofeiny w tym czasie pozwoli na ponownie pobudzenie organizmu do działania.
Pamiętajmy, że kofeina zaczyna działać po około 20-30 minutach i okres pobudzenia utrzymuje się około 2-3 godziny po wypiciu kawy. Jeśli więc potrzebujemy jej dłuższego wpływu, lepiej wypijać ją co dwie godziny w mniejszych ilościach, niż zaaplikować sobie jedną dużą dawkę.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!