Współczesna cywilizacja człowieka prowadzi swoje życie w ekstremalnym tempie, natura zaś nie lubi pośpiechu i dba o to, aby wszystko odbywało się we właściwym czasie i zgodnie z naturalnym cyklem przyrody. Obdarza nas lekarstwem na wszystkie bolączki nękające człowieka, który jednak wielokrotnie woli szukać rozwiązania w naszpikowanych chemią farmaceutykach niż w organicznych lekarstwach przygotowanych przez Matkę Naturę.
Jednym z nich jest ostropest plamisty, pospolity chwast występujący praktycznie na całym świecie, który wykazuje bardzo silnie działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które to wspomagają detoksykację organizmu, a szczególnie wątroby. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości tej niepozornej rośliny.
Zbawienny wpływ na organizm człowieka
Ostropest plamisty pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i jest kuzynem słonecznika oraz stokrotki, z którymi należy do rodziny roślin astrowatych. Niepozorny, z wyglądu przypominający oset, a tak cenny – co kryje w sobie ostropest plamisty, że jest dla nas tak wartościową rośliną? Przede wszystkim ceniony jest za właściwości antyhepatotoksyczne, które zapobiegają uszkodzeniu komórek wątroby.
Nasiona ostropestu zawierają sylimarynę, która zwiększa przepływ żółci i łagodzi skutki nadmiernego spożycia alkoholu, a także chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby oraz czynnikami uszkadzającymi jej komórki. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, pomaga kontrolować objawy cukrzycy, powstrzymuje rozwój stanów zapalnych, a także reguluje poziom złego cholesterolu.
Ochrona przed rakiem
To jeszcze nie koniec prozdrowotnych właściwości ostropestu – amerykańskie badania z 2007 roku wykazały, że obecna w nim sylimaryna wykazuje działanie hamujące wzrost komórek nowotworowych skóry, sutka, szyjka macicy i prostaty. Dzięki działaniu przeciwutleniającym ostropest plamisty chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia.
Jest pomocny przy leczeniu endometriozy, ponieważ reguluje poziom kobiecych hormonów, a także łagodzi migrenowe bóle głowy. Dodatkowo poprawiając funkcjonowanie wątroby, ma realny wpływ na redukcję otyłości organizmu.
Jak stosować?
Liście i nasiona ostropestu mogą być spożywane w formie tabletek, nalewki, herbaty, wyciągu lub zmielonego proszku, który dodaje się do sałatek, wypieków i koktajli. Dzienna dawka, która ma działać zapobiegawczo powinna wynosić od 50 do 150 mg na dobę, natomiast dawka uderzeniowa, mająca zapewnić szybką i intensywną detoksykację, może być większa.
Kupując ostropest plamisty, należy upewnić się, że kupujemy produkt świeży, zapakowany w szczelnie zamknięte opakowanie i zawierający wyselekcjonowane ziarno, tak jak ma to miejsce w przypadku produktów firmy Oleania.
Średnie wartości odżywcze nasion ostropestu plamistego w 100 g produktu to:
- wartość energetyczna 10 kcal
- białko 6 g
- węglowodany 1,7 g
- tłuszcz 12 g.
Więcej na temat naturalnych olejów, w tym z ostropestu znajdą Państwo na stronie Oleania.pl.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!