Popękane naczynka to problem, który dotyka wielu osób, a zwłaszcza kobiet. Tak zwane „pajączki” wyglądają nieestetycznie, a mogą się przecież pojawiać nie tylko na twarzy. Na szczęście obecnie medycyna estetyczna pozwala na skuteczne usunięcie tego typu zmian.
Popękane naczynka to problem, który dotyka wielu osób, a zwłaszcza kobiet. Tak zwane „pajączki” wyglądają nieestetycznie, a mogą się przecież pojawiać nie tylko na twarzy. Na szczęście obecnie medycyna estetyczna pozwala na skuteczne usunięcie tego typu zmian.
Dlaczego powstają popękane naczynka?
Metoda usuwania popękanych naczynek zależy od tego jakiego typu i jakiej wielkości są powstałe zmiany. Warto wiedzieć, że choć zabiegi tego typu obecnie są wszędzie reklamowane, to jednak nie wykonuje się ich bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Dlaczego jest to konieczne?
Istnieje wiele przyczyn powstawania „pajączków”. Niekiedy są to po prostu słabe naczynia krwionośne, jednak w niektórych przypadkach mogą to być problemy z krążeniem krwi. Przed zabiegiem zamykania naczynek konieczne jest ustalenie przyczyny, ponieważ jeśli jest ona poważna najpierw musi nastąpić jej wyleczenie. W przeciwnym razie zabieg należałoby powtarzać bardzo często – po każdej kolejnej zmianie następowałaby kolejna.
Popękane naczynka często pojawiają się na twarzy. Może to wynikać na przykład z niedostatecznej ochrony przed zimnem. Także picie alkoholu sprzyja zaczerwienieniu się skóry twarzy, co przy dużej różnicy temperatur może przyczyniać się do powstawania „pajączków”.
Metody usuwania pękniętych naczynek
Bywa, że duże naczynia krwionośne, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również nie spełniają swojej funkcji należy usuwać chirurgicznie. Tej metody jednak nie stosuje się w przypadku „pajączków” na twarzy. Obecnie istnieją trzy najbardziej popularne sposoby usuwania tego typu zmian.
Pierwsza z nich to tak zwana elektrokoagulacja. Naczynko zostaje zamknięte dzięki działaniu prądu elektrycznego. Jest to jednak metoda stosowana coraz rzadziej, ponieważ nie zawsze bywa skuteczna. Ponadto przez to, że głównym działającym czynnikiem jest prąd elektryczny nie można używać jej w przypadku, gdy pacjent cierpi na niektóre schorzenia.
Drugą metodą z nich to zamykanie naczynek przy pomocy lasera IPL. Naczynko zostaje podgrzane przez skórę i „wypalone”, co powoduje jego zamknięcie. Ta reakcja to także koagulacja, tyle, że w tym przypadku wynika ona z podwyższonej temperatury, a nie z działania prądu elektrycznego.
Takie małe nieaktywne już naczynko zostanie wchłonięte i nie ma powodu, by robić z nim coś jeszcze. Wadą tej metody jest zakaz opalania się zarówno przed jak i po zabiegu. Takiemu zabiegowi nie może się poddać osoba, która ma naturalnie ciemną lub opaloną cerę.
Kolejnym sposobem, który umożliwia trwałe zamykanie naczynek jest użycie innego rodzaju lasera – VPL. Ta metoda jest odpowiednia w przypadku, gdy zmiany niekoniecznie są widoczne jako „pajączki”, ale jako stałe zaczerwienienie skóry. Często oznacza to popękanie drobnych naczyń krwionośnych.
Pielęgnacja skóry po zabiegu
Zaraz po zabiegu skórę należy pielęgnować w taki sposób, jaki zaleci lekarz. Bezwzględnie, jak po każdej laseroterapii, należy unikać słońca. Negatywnie na skórę wpływają wtedy również gwałtowne zmiany temperatury.
Po więcej szczegółów na temat zabiegu zamykania naczynek oraz ceny zapraszamy na stronę zamykamynaczynka.pl.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!