Spirulina jest ostatnio coraz częściej „bohaterką” publikacji z dziedziny zdrowia i tematem przewodnim wielu wywiadów z dietetykami. Skąd się wzięła moda na spirulinę i czy faktycznie warto włączyć ten trawiasto-zielony proszek do naszych codziennych suplementów? Poniżej piszemy o właściwościach spiruliny i odpowiadamy na pytanie – „Przy których dolegliwościach spirulina może się okazać nieoceniona?”.
Spirulina – cudowny suplement
Wiele osób dbających o swoje zdrowie i sylwetkę korzysta z przeróżnych suplementów. Wystarczy pójść do apteki lub sklepu ze zdrową żywnością i możemy wręcz dostać „oczopląsu” od tych wszystkich pudełek i opakowań, które obiecują poprawę zdrowia i samopoczucia.
Nagle wydaje nam się, że potrzebujemy przecież ich wszystkich – a to rodzi problemy z doborem odpowiedniego suplementu. Poza tym, musielibyśmy chyba wygrać wielkie miliony w jakimś lotto (najlepiej od razu w EuroMillions), żeby wypróbować je wszystkie. Powiedzmy sobie szczerze – tego typu produkty potrafią sporo kosztować…
Natomiast ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że nie ma żadnego innego środka, który byłby bogatszy w składniki odżywcze niż właśnie spirulina. Może zatem warto wypróbować na sobie jej lecznicze i zdrowotne właściwości?
Skład spiruliny
Spirulina jest zielono-niebieską algą, zwaną suplementem XXI wieku, ale znaną już nawet Aztekom i Majom, którzy wykorzystywali jej cudowne właściwości. Weźmy „pod lupę” najbardziej popularną formę spiruliny, czyli drobniutki zielony proszek.
Co ciekawe, 100 gram tego proszku zawiera zazwyczaj około 57 gram białka (to znacznie więcej niż na przykład czerwone mięso). Co więcej, białko zawarte w spirulinie potrafi hamować ochotę na podjadanie, bowiem posiłki o wysokiej zawartości dobrego białka wywołują uczucie sytości.
Poza białkiem, warto wspomnieć o długiej liście witamin, które wchodzą w skład spiruliny:
- Witamina C
- Ryboflawina
- Niacyna
- Tiamina
- Kwas foliowy
- Witamina K
- Witamina A
Spirulina bogata jest też w wiele niezbędnych minerałów: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas, cynk.
Lecznicze właściwości spiruliny
Spirulina przede wszystkim odtruwa organizm (np. z wszechobecnych metali ciężkich), a także wzmacnia odporność i dodaje sił witalnych.
Co ważne, zwłaszcza latem, spirulina może w pewnym stopniu działać na skórę jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, a przez to pomaga chronić skórę przed procesami starzenia. Zawdzięczamy to barwnikom (takim jak chlorofil) zawartym w spirulinie.
Naukowcy dowiedli także, że regularne przyjmowanie spiruliny może uchronić nas przed chorobami nowotworowymi. Otóż, związki zawarte w spirulinie pomagają wiązać i wydalać z organizmu szkodliwe substancje, a także neutralizować wolne rodniki.
Spirulinę powinny stosować także osoby z nadciśnieniem, ponieważ ten cudowny zielony proszek pomaga uregulować ciśnienie. Spirulina jest też nieoceniona w normalizacji poziomu cholesterolu.
Jak stosować spirulinę?
Zaleca się dodawać płaską łyżeczkę spiruliny na przykład do ulubionego koktajlu owocowo-warzywnego czy smoothie.
Taka niewielka dawka w zupełności wystarczy. Możliwe jest także przyjmowanie spiruliny w tabletkach – w tym wypadku należy jednak pamiętać o tym, że wchłonięcie spiruliny w takiej postaci do krwioobiegu zajmuje około godzinę.
Dlatego proszek jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób odchudzających się. Zaleca się najpierw skonsultować się z lekarzem, jeśli zamierzamy podać spirulinę dzieciom.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!