BMI (Body Mass Index), to wskaźnik stosowany w celu diagnozowania nadwagi i otyłości. Opracowany został przez Adolfa Queteleta w 1832r. Jego popularność wynika z prostoty liczenia. Wystarczy podstawić masę ciała i wzrost do wzoru, a następnie sprawdzić wynik w powszechnie dostępnej tabeli.
BMI= masa ciała kg/ wzrost m2
BMI może być dobrą metodą sprawdzenia wagi dla większości ludzi. Ma jednak ona swoje negatywne strony. BMI nie bierze pod uwagę masy mięśniowej, płci, wieku, poziomu tkanki tłuszczowej.
Waga osób, których BMI wynosi 18,5-24,9 uznawana jest za poprawną. W rzeczywistości jednak, zawartość tłuszczu w organizmie może być na bardzo wysokim poziomie. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Kulturyści, którzy szczycą się minimalną zawartością tłuszczu, w skali BMI będą uznani za otyłych lub skrajnie otyłych. U wysportowanych szczupłych i wysokich osób z kolei, wynik wskazywać może na niedowagę.
Wraz z wiekiem zmienia się gęstość kości, maleje masa mięśni, a wzrasta poziom tłuszczu. BMI nie uwzględnia zmian zachodzących w procesie starzenia.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!