Miód to złocisty zamiennik cukru oraz doskonały środek leczniczy
W starożytności miód był uważany za pokarm bogów. Nie ma się co dziwić – jest pyszny i ma właściwości prozdrowotne, a dodatkowo jest naturalnym substytutem cukru.
Miód można stosować jako naturalny środek antybakteryjny – niektóre szczepy zwalcza lepiej niż antybiotyki. Ponadto – podany na zimno – działa przeciwbiegunkowo, a bardziej stężony i podgrzany, zwalcza zaparcia i poprawia trawienie. Jakby tego było mało, zawarta w nim acetylocholina wzmacnia wydolność serca. Miód jest też powszechnie stosowany w kosmetyce – znane są jego właściwości nawilżające, rozjaśniające i uelastyczniające skórę.
Warto podkreślić, że jest to produkt łatwo przyswajalny i całkowicie trawi się w ciągu 2 godzin (dla porównania: szynka w ciągu 4 godzin). Dodatkowo zawarta w nim fruktoza niweluje skutki picia alkoholu – dzień po zakrapianej imprezie warto w dwóch porcjach zjeść w sumie 200 g miodu.
Ciekawostka na koniec!
Jeżeli zamknięty słoik miodu będziemy przechowywać w chłodnym miejscu (temperatura 6-10 stopni Celsjusza), to nie straci on swych właściwości przez 23 lata.
Miód jest nieco mniej kaloryczny niż cukier:
100 gramów miodu zawiera ok 300 kalorii
100 gramów białego cukru zawiera około 390 kalorii
Tu przeczytasz więcej o cudownych właściwościach miodu
Tu przeczytasz więcej o zdrowych zamiennikach cukru
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!