Choć wydaje się (zwłaszcza reklamy tak twierdzą), że wody mineralne to samo zdrowie i powinniśmy pić ich jak najwięcej, to niestety nie wszystkie wody mineralne nadają się do powszechnego spożycia.
Szczególnie NIE należy przesadzać z piciem wód wysoko zmineralizowanych.
Codzienne ich dostarczanie może spowodować niebezpieczną kumulację biopierwiastków w organizmie i doprowadzić do różnych dolegliwości, na przykład do kamicy nerkowej. Poza tym wody te zwierają zwykle znaczną ilość chlorku sodu – czyli soli, która powoduje wzrost ciśnienia krwi i zatrzymanie wody w organizmie (obrzęki).
Biorąc to pod uwagę, z możliwości picia wód mineralnych powinniśmy korzystać rozważnie. Jeżeli mineralizacja wynosi ponad 1500 mg/l, to wodę możemy pić od czasu do czasu, a najlepiej w uzasadnionych przypadkach, jak niedobory pierwiastków lub gdy obficie się pocimy. Wodę mineralną można też polecać przy zatwardzeniach, ponieważ pobudza wydzielanie oków trawiennych i przyspiesza ruchy robaczkowe.
Na pewno NIE WOLNO podawać wody mineralnej dzieciom i przygotowywać z niej pokarmu dla niemowląt.
Nie należy tez używać jej do gotowania, gdyż wytrąca się z niej dużo kamienia. Woda mineralna nie jest też dobra dla seniorów, osób prowadzących tryb życia o umiarkowanej aktywności fizycznej i chorym na nerki lub serce.
W tych przypadkach zalecana jest woda źródlana.
UWAGA!
Pamiętaj, że w sklepie woda źródlana i woda mineralna to dwie różne rodzaje wód. Więcej o tym przeczytasz tutaj: czym różni się woda mineralna od wody źródlanej.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!