Błonnik nazywany jest też włóknem pokarmowym. Należy do węglowodanów złożonych. Dlaczego jest zdrowy? Dlaczego warto wprowadzić go do swojej diety? I czym może skończyć się niedostateczne uzupełnienie naszej diety w błonnik?
W jaki sposób nasz organizm ulega zatruciu każdego dnia?
Każdego dnia do naszego organizmu dostaje się wiele różnych substancji, które jemy i które oddziałują na nas przez czynniki zewnętrzne, w tym zanieczyszczenia z atmosfery.
Dopóki organizm radzi sobie z usuwaniem toksyn- nie dzieje się nic złego. Kiedy, jednak jest ich zbyt dużo, dochodzi do zatruwania i pojawiają się objawy takie jak: przewlekłe choroby zapalne, alergia, astma, uczucie przemęczenia, kłopoty ze wzrokiem i cerą.
Są to objawy zatrucia organizmu toksynami, które mogą prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Nie pomagają nawet leki, stosowane przez niektórych lekarzy. Dlaczego?
Dr Hans Heimich Reckweg- niemiecki lekarz praktykujący homeopatię, który połączył medycynę konwencjonalną, naukę i technologię z homeopatią, uważa, że niektóre leki, stosowane podczas chorób przewlekłych nie działają, ponieważ organizm jest „uszkodzony” obecnymi w nim toksynami. Wpływ na to ma także zanieczyszczenie organizmu. W takiej sytuacji stosowanie leków nie przynosi efektów, a pierwszym, co powinno się zrobić jest oczyszczanie organizmu.
Czy oczyszczanie organizmu uchroni nas przed rakiem?
Dr Hans Heimich Reckweg wskazuje, że w momencie, kiedy toksyna przez długi okres czasu nie zostaje usunięta z organizmu, pojawiają się poważne choroby, w tym nowotwory. Jest to spowodowane niszczeniem organizmu „od wewnątrz” i zanieczyszczaniem go do takiego stopnia, że nie jest on w stanie normalnie wykonywać wielu czynności. W praktyce zazwyczaj trwa to wiele lat, ale wiele osób nie dostrzega lub ignoruje sygnały ostrzegawcze, takie jak alergie, uczulenia i inne dolegliwości.
Regularne oczyszczanie organizmu za pomocą błonnika oczyszczającego (błonnik do kupienia tutaj) powoduje, że nie gromadzą się w nim substancje toksyczne, których obecność zagraża jego prawidłowej pracy. W oczyszczaniu organizmu pomocny jest wysiłek fizyczny i ćwiczenia, ponieważ część toksyn usuwana jest z potem.
Błonnik pokarmowy należy wprowadzać do diety stopniowo. Jeśli organizm nie jest do niego przyzwyczajony, to mogą pojawić się wzdęcia, bóle brzucha i kolka. Stosując błonnik nie można zapomnieć o piciu dużej ilości wody, inaczej układ trawienny nie będzie działał prawidłowo.
Dzienne spożycie błonnika w Polsce to ok. 15 g na dobę. W krajach mało rozwiniętych jest to ok. 60 g na dobę. Zalecenia WHO mówią o 25-40 g błonnika na dobę, przy czym górnica granica powinna dotyczyć osób z problemami jelitowymi i osób, które stosują dietę bogatą w białko.
Spożywanie błonnika powoduje obniżenie produkcji cholesterolu w wątrobie, reguluje pracę jelit (poprzez zwiększenie treści pokarmowej) i spowalnia wchłanianie składników pokarmowych, zmniejszając zawartość cholesterolu we krwi, wiążąc kwasy żółciowe w jelicie cienkim i obniżając poziom glukozy.
Błonnik jest niezbędny w codziennej diecie, a jego niedobór może powodować otyłość, cukrzycę, choroby układu krążenia, kamicę żółciową, żylaki odbytu, zapalenie wyrostka robaczkowego i nowotwory jelita grubego.
Włókno pokarmowe nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym i nie jest źródłem energii. Posiada jednak zdolność chłonięcia wody i, kiedy dostanie się do organizmu, powoduje, że posiłek jest lepiej rozgryzany i trawiony. Błonnik poprawia też perystaltykę jelit i ukrwienie jelit w czasie trawienia, dzięki czemu składniki odżywcze z posiłków trafiają do komórek organizmu.
Jak jest zalecana dawka błonnika?
Stosując błonnik warto pamiętać, że pewną jego ilość dostarczamy do organizmu wraz z jedzeniem.
Błonnik zawarty jest w takich produktach jak: pieczywo razowe, otręby, kasza gryczana, jęczmienna, ryż brązowy, warzywa, zwłaszcza strączkowe, owoce, głównie suszone, orzechy, migdały, pestki, nasiona lnu, dyni i słonecznika.
Oprócz tego powinno stosować się 1 porcje błonnika oczyszczającego dobrej jakości dziennie (błonnik marki Vivio do kupienia tutaj).
Sposób stosowania:
1-2 łyżeczki błonnika należy rozpuścić w szklance wody i odczekać ok. 5 minut, aż nasiona spęcznieją. Wymieszać i wypić.
Błonnik można dodawać do wody, soków, mleka i do zupy.
Najlepiej przyjmować błonnik w dwóch porcjach: na 3 godziny przed posiłkiem i bezpośrednio po posiłku, ponieważ w ten sposób znacznie zwiększa uczucie sytości.
Z przyjmowaniem błonnika nie powinno się przesadzić.
Zbyt duże ilości błonnika powodują podrażnienie jelit i mogą wywołać biegunkę. Przyjmowanie dużych ilości błonnika nie jest też wskazane w przypadku takich chorób jak zapalenie żołądka, wrzody żołądka, zapalenie trzustki, dróg żółciowych, jelit i niedokrwistość.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!