Dziurawiec zwyczajny inaczej zwany zielem świętojańskim. To popularne zioło o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej znaleźć je możemy na łąkach, polanach, widnych zaroślach, skrajach lasów. Dziurawiec kwitnie od czerwca do września – kwiaty są żółte, pięciopłatkowe.
Dziurawiec od pokoleń znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Zawdzięcza je głównie kilku substancjom: hiperycynie, która jest flawonoidem, hyperozydowi, który działa moczopędnie, rutynie i kwercetynie – uszczelniają naczynia włosowate, działającym przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie garbnikom oraz posiadającej właściwości antybiotyczne hyperforynie. Zawiera również olejki eteryczna, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C.
Dziurawiec wykorzystywany jest w przypadku schorzeń dróg żółciowych i żołądka. Napar z dziurawca można łatwo przygotować. Łyżkę ziela należy wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem i zostawić pod nakryciem na 15 minut aby się zaparzyło.
Napar z dziurawca jest skutecznym środkiem łagodzącym objawy stanów zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, początkowych objawach kamicy żółciowej oraz osłabieniu czynności wątroby. Może być również stosowany w przypadku zmniejszonego wydzielania soków żołądkowych, braku apetytu, zgadze, wzdęciach, wiatrach, biegunce i bólach brzucha.
Dziurawiec swój korzystny wpływ roztacza również na strefę psychiczną. Wykazuje działanie uspokajające. Jest wykorzystywany w przypadkach wyczerpania nerwowego, niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej, w zaburzeniach psychowegetatywnych i stanach depresyjnych.
Dziurawiec ciekawe właściwości prezentuje również w przypadku schorzenia zwanego 'bielactwem’. Jest to zanik pigmentu skóry.
Miejsca dotknięte chorobą smaruje się olejem lub sokiem dziurawcowym. Stosowany naskórnie ułatwia również gojenie ran, oparzenia, odmrożenia, działa ściągająco i antyseptycznie na błony śluzowe i uszkodzone miejsca skóry. Ponadto używa się go do płukania w zapaleniu dziąseł, jamy ustnej i gardła.
Preparaty zawierające dziurawiec mogą zmniejszać skuteczność niektórych przyjmowanych leków. Dziurawca nie powinny stosować kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Podczas stosowania preparatów zawierających hiperycynę należy unikać przebywania na słońcu, korzystania z solarium. Przed rozpoczęciem przyjmowania dziurawca należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/wlasciwosci-i-zastosowanie-dziurawca-przepis-na-napar-z-dziurawca_39851.html
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!