Gdy intensywnie ćwiczysz, organizm musi spalać własne „zapasy”, by dostarczyć mięśniom odpowiedniej energii. Ujemny bilans energetyczny, jaki pojawia się po treningu, organizm musi zrównoważyć poprzez dostarczenie odpowiednich składników energetycznych i budulcowych.
Przy intensywnym treningu w organizmie zachodzi szereg zmian, w tym procesy kataboliczne (rozpadu) w mięśniach, wykorzystanie zapasów glikogenu (paliwa) oraz utrata płynów i elektrolitów.
Okres, w którym organizm „odbudowuje” to co spalił nazywamy oknem anabolicznym. Trwa ono około 2-3 godzin, jednak kluczowe jest pierwsze 60 minut.
Dlaczego okno anaboliczne jest ważne?
Odpowiednie dostarczenie składników w trakcie okna anabolicznego może podnieść efektywność Twoich treningów, gdyż do regeneracji organizm wykorzysta składniki pochodzące z zewnątrz, a nie tylko własne zapasy.
Aby organizm jak najszybciej wrócił do równowagi, a ciężki trening przyniósł efekt należy od razu po treningu dostarczyć mu porcję węglowodanów o wysokim Indeksie Glikemicznym. Taki mały posiłek pozwoli zadziałać insulinie odpowiedzialnej za procesy anaboliczne (budowy) w mięśniach i otworzy tzw. okno anaboliczne, czyli niedługi czas, w którym organizm w szczególny sposób przetwarza dostarczone pożywienie.
Co i jak jeść w trakcie okna anabolicznego?
Jeżeli budujesz masę mięśniową, zaraz po treningu warto sięgnąć po białko w łatwo przyswajalnej formie (naturalne lub BCAA).
Szybko należy uzupełnić również podaż energii, w tym celu od razu powinieneś szybko zjeść węglowodany szybkowchłanialne (np. 2 garści rodzynek).
Po ok. 60 minutach warto sięgnąć po odpowiednio zbilansowany posiłek potreningowy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!