Kofeina to jeden z najpopularniejszych środków pobudzających organizm. Jest składnikiem wielu produktów spożywczych, napojów energetyzujących oraz leków. Najczęściej spożywana jest w diecie wraz z napojami, takimi jak kawa, herbata czy cola.
Kto najczęściej stosuje kofeinę bezwodną?
Kofeina bezwodna swoich fanów znajduje głównie w grupie sportowców. Znane właściwości pobudzające, przyśpieszające metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej sprawiają, że osoby aktywnie fizyczne chętnie sięgają po kofeinę bezwodną przed treningiem. Spożycie odpowiedniej dawki kofeiny pozwala na wydłużenie oraz zwiększenie intensywności treningu, a to wszystko za sprawą przyspieszenia tętna, zwiększenia temperatury ciała oraz pobudzenia termogenezy.
Zalety stosowania kofeiny bezwodnej
Kofeina bezwodna poprawia koncentrację, dodaje energii, ale także zmniejsza objawy przetrenowania, co dla wielu sportowców jest dodatkowym atutem przemawiającym za jej stosowaniem. Jej prawidłowe dawkowanie wynosi od 3 do 6 gramów. U osób, które nie piją kawy oraz nie stosują innych suplementów na bazie kofeiny już niewielka ilość pozwoli na szybko odczuwalne efekty.
Dawkowanie kofeiny bezwodnej
Dawka kofeiny przyjmowana z kawą lub herbatą różni się w zależności od sposobu przyrządzenia, marki produktu oraz gatunku kawy lub herbaty. 150 ml kawy rozpuszczalnej przygotowanej z jednej łyżeczki zawiera ok. 43 mg kofeiny. Natomiast 150 ml kawy z ekspresu zaparzonej z jednej łyżeczki zawiera 27 mg kofeiny. Czarna herbata zawiera prawie dwukrotnie więcej kofeiny, niż herbata zielona. W zielonej herbacie na 100 g kofeiny znajduje się 1,0-2,1 g a w czarnej 2,8-3,8 g.
Warto jednak pamiętać, że kofeina jest jednym z wielu składników znajdujących się w kawie lub herbacie. Nie jest więc jej głównym składnikiem i nie można jej przez to skutecznie w tej postaci suplementować. Dlatego to stosowanie kofeiny bezwodnej jest najskuteczniejsze i przynosi najlepsze rezultaty. Kofeinę bezwodną możesz znaleźć w sklepie internetowym kofeina-sklep.pl
Negatywne skutki nadużywania kofeiny
Nadużywanie kofeiny może zwiększać rozdrażnienie, nerwowość, bóle głowy, zmęczenie czy powodować bezsenność. Kofeina nie kumuluje się w organizmie, ale mimo to nie jest zalecana kobietom w ciąży. U osób dorosłych okres półtrwania kofeiny wynosi od 3 do 5 godzin. U kobiet ciężarnych ten czas wydłuża się nawet do 11 godzin. Kofeina przedostaje się do łożyska, przez co zakłóca łożyskowy przepływ krwi oraz upośledza transport substancji odżywczych do płodu. Istnieje ryzyko uzyskania małej masy mięśniowej noworodka, a nawet poronienia.
Kofeina bezwodna ma wiele dobroczynnych właściwości. Prawidłowe dawkowanie pomaga w zwiększeniu intensywności treningu, zmniejszeniu zakwasów, a także w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo szybka poprawa koncentracji oraz świeży zastrzyk energii sprawia, że jest to produkt polecany nie tylko dla fanów sportu, ale dla wszystkich tych, których codzienne obowiązki wymagają skupienia.
Przydatne linki:
Kofeina bezwodna: http://kofeina-sklep.pl/
Kofeina – powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie: http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-a1531929-2485-486d-b28b-5eb0252fa8bc
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!