Miłośnicy jajek twierdzą, że powinniśmy je spożywać w każdych ilościach; ich przeciwnicy ostrzegają nas przed szkodliwym działaniem… Kto zatem ma rację? Wyjaśniamy ile jajek tygodniowo powinniśmy spożywać!
Czy jajka podwyższają cholesterol?
Jeszcze do niedawna jajka były spożywane raczej w mniejszych ilościach – głównie z powodu przesądu jakoby sprzyjały podnoszeniu cholesterolu we krwi… W ostatnich latach obalono jednak ten mit.
Badania pokazują, że spożywanie jajek nie wpływa na powstawanie chorób układy krążenia. Wykazano, że jedząc nawet 2-3 jajka dziennie nie skażemy się na podwyższony poziom cholesterolu we krwi.
Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stwierdza, że nie ma limitu spożywania jaj; możemy je spożywać w ilości nawet 20-30 sztuk tygodniowo! Z ilością jajek powinny uważać jedynie osoby, które już teraz mają kłopoty z wyższym poziomem cholesterolu.
Jajka – wartości odżywcze
Jajka są doskonałym źródłem, łatwo-przyswajalnego przez nasz organizm, białka – to wiemy nie od dziś. Białko te, bogate jest we wszystkie niezbędne dla naszych organizmów aminokwasy. Od 1965 w oczach Światowej Organizacji Zdrowia uchodzi za wzór do mierzenia poziomu aminokwasów w produktach.
W 50 gramach zawiera się ok. 75 kcal i aż 6,2 g. białka. To również świetne źródło witaminy A, D, E, K oraz witamin z grup B2 i B12, a także wielu składników mineralnych takich jak np. fosfor, potas, żelazo, magnez…
Kolejnymi pozytywnymi właściwościami jest korzystny skład tłuszczu. Na 5 g. tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko o,1 g. stanowią nasycone kwasy tłuszczowe.
Dlaczego sportowcy jedzą dużo jajek? Dlatego, że są one bogate w substancje odżywcze. Aminokwasy odpowiadają m.in. za budowę mięśni, więc sportowcy chętnie je spożywają.
Nie jedz surowych jajek!
Surowe jajko zawiera substancję anty-odżywczą awidynę, która blokuje przyswajanie jednej z witamin – biotynę. W konsekwencji niedoborów biotyny mogą pojawić się zmiany naskórne, bóle mięśni czy osłabienie.
Jajka – na miękko czy na twardo?
Zdecydowanie na miękko! Żółtko powinno być płynne, a białko lekko ścięte – wtedy jajka będą lekkostrawne, a co za tym idzie, lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Dopuszczalne jest również jajko po wiedeńsku.
Źródło: fitness.sport.pl
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!