Prawie każdy chciałby być młody, szczupły i bogaty. Niestety czasu nie potrafimy zatrzymać, a z bogactwem też różnie bywa. Mamy jednak pewien wpływ na naszą sylwetkę i wagę ciała. Odpowiednia dieta wpływa na wygląd, zdrowie i ogólne samopoczucie. Odpowiednio zbilansowane odżywianie oddziałuje na psychikę.
W świecie wszechobecnej reklamy, powszechnego braku czasu, przemysłowej produkcji żywności, fast foodów i wszechobecnych mediów społecznościowych warto zrobić coś dla siebie, dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Takim wspaniałym gestem, wobec naszego wystawionego na wyzwania cywilizacji organizmu, będzie wizyta u dietetyka, który optymalnie zbilansuje naszą dietę oraz pomoże w osiągnięciu i utrzymaniu odpowiedniej sylwetki i wagi ciała.
Kiedy szukamy pomocy u dietetyka, czego możemy oczekiwać?
Moment, w którym nadmiar naszych wdzięków zacznie utrudniać codzienne życie to najlepsza pora na wizytę u dietetyka. To moment, w którym mamy dowody, że sami nie potrafimy odpowiednio zbilansować diety i konieczna jest pomoc specjalisty, który nasze odżywianie skieruje na właściwą ścieżkę.
Na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadzi wywiad żywieniowy i zdrowotny. Analiza stanu Twojego ciała i ocena sposobu odżywiania pomoże wybrać sposób na zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dietetyk pomoże znaleźć błędy w żywieniu i ustali indywidualny plan żywieniowy.
Najważniejsza jest pierwsza wizyta u dietetyka
Pierwsza wizyta u dietetyka trwa zwykle 30 do 60 minut i zwykle ma decydujący wpływ na ewentualną kontynuację całego programu dietetycznego. Dla jej sprawnego przebiegu należy odpowiednio się przygotować.
Warto spisać na kartce swoje upodobania i nawyki żywieniowe, dolegliwości i przebyte choroby, aktywności fizyczne i styl życia. Pomocne są aktualne badania krwi, dawki przyjmowanych leków i przyjmowanych suplementów diety. W dniu badania zrezygnujmy z intensywnego wysiłku fizycznego oraz obfitego posiłku. Luźny strój ułatwi wykonanie badań i pomiarów.
Dietetyk przeprowadza wywiad zdrowotny i żywieniowy oraz dokonuje analizy składu Twojego ciała i wykonuje pomiary antropometryczne. Wspólna analiza wyników badań umożliwi utworzenie indywidualnego planu żywieniowego.
Mamy plan i co dalej?
Podczas pierwszej wizyty dietetyk w szczerej rozmowie próbuje zmienić nasze nastawienie psychiczne do problematyki odżywiania i zbędnych kilogramów. Pomocne są tym opracowania, katalogi, foldery, ulotki i inne materiały związane z problematyką nadwagi i zdrowego odżywiania. Dietetyk nie tylko doradza, jak utrzymać zgrabną sylwetkę.
Do jego zadań należy opracowanie indywidualnych planów żywieniowych dla osób z różnymi schorzeniami jak: cukrzyca, anoreksja, bulimia, alergie, nietolerancje pokarmowe, nadciśnienie tętnicze, refluks i nadwaga. Dietetyk pomaga osobom po operacjach chirurgicznych, z zaburzeniami łaknienia i wymagającym specjalistycznej diety.
Pomocy dietetyka, możemy szukać między innymi w centrach medycznych Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/dietetyk. Pomoc dietetyka znacznie podnosi komfort życia i pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem przez długie lata.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!