Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Wraz z wiekiem jej zawartość w organizmie się zmienia i stopniowo maleje, lecz każdego dnia przez nasze organizmy przemieszczają się tysiące litrów wody.
Przyjmuje się, że w ciągu jednej doby przez nerki przepływa ok 2000 litrów wody, a przez mózg 1400 litrów płynów.
Jak wspomniano powyżej wraz z wiekiem zawartość wody w ciele się zmniejsza. W chwili narodzin możemy się składać aż do 80% z wody, natomiast pod koniec życia może spaść nawet do 45-55%. U dorosłych średni poziom to 50% dla kobiet i 70% dla mężczyzn.
75% objętości wody u dorosłego człowieka znajduje się w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych, pozostała część krąży na zewnątrz komórek jako składniki krwi i limfy. Dla przykładu: Mózg 74,5%, serce i płuca 80%, wątroba 68%, krew 86%.
Organizm nie jest w stanie magazynować wody, a traci ją nieustannie na wiele różnych sposobów. Podczas oddychania możemy utracić od 0,5 litra w umiarkowanej temperaturze, aż do 2 litrów wody podczas wysiłku fizycznego. W wysokich temperaturach organizm uruchamia proces pocenia się, który jest naturalnym systemem chłodzenia. To kolejny sposób na utratę wody. Podczas wydalania np. moczu możemy utracić kolejne ok 1,4 litra wody.
Uczucie pragnienia jest późnym sygnałem alarmowym. Pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Dlatego nie należy czekać z piciem do momentu, aż poczujemy pragnienie. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie (więcej, jeżeli uprawiasz sport).
Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody mineralnej, ale nie tylko dzięki niej jesteśmy w stanie odpowiednio nawodnić organizm. Czynimy to również pijąc inne napoje takie jak soki, mleko, herbatę, owoce, warzywa, jogurty czy zupy.
Należy codziennie dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ponieważ od niego zależy witalność i energia, stan cery, dobre samopoczucie. Poza tym woda oczyszcza organizm z toksyn i reguluje prawidłową pracę jelit.
Źródło: http://www.motywujemy24.pl/10258/nawadnianie_organizmu.html
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!