Do treningów w domu nie potrzebujesz zaawansowanych sprzętów ani profesjonalnie wyposażonej sali ćwiczeń. Piłka gimnastyczna wystarczy, aby zorganizować swój prywatny pilates. To doskonały gadżet dla kobiet, które chcą budować formę, schudnąć lub przygotować się do porodu. Podpowiadamy jak ćwiczyć z piłką.
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej są polecane wszystkim, którzy chcą odzyskać sprawność fizyczną po kontuzji lub trenować ogólnorozwojowo. W zależności od stopnia zaawansowania i oczekiwań, możesz dobrać intensywność ćwiczeń, a także sukcesywnie je zmieniać. Wszystko zależy od tego, jaką piłkę wybierzesz. Wyróżnić można bowiem kilka modeli, wśród których najpopularniejsza jest klasyczna duża piłka rehabilitacyjna oraz piłka lekarska, bosu czy fit ball.
Piłka do ćwiczeń i rehabilitacji
Pierwotnie piłka do ćwiczeń była stosowana wyłącznie w celach fizjoterapeutycznych. Dopiero z czasem doceniono także inne możliwości, jakie daje ten sportowy gadżet. Nadal jednak piłka rehabilitacyjna pozostaje ważnym elementem wyposażenia placówek, w których rekonwalescenci leczą kontuzje.
Tego rodzaju piłka służy do:
- do wykonywania ćwiczeń równoważnych i rehabilitacyjnych,
- do poprawy kondycji i ruchomości stawów,
- do masażu i pobudzania skóry,
- do niesienia ulgi w bólach kostno-stawowych,
- do odbudowy i rozciągania mięśni.
Jeżeli piłka rehabilitacyjna ma służyć Ci do wykonywania ćwiczeń w domu, skonsultuj się wcześniej ze specjalistą, który podpowie wybór najlepszego przyrządu oraz opracuje indywidualny plan treningowy.
Piłka do ćwiczeń — rozciągaj się
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej należą do jednych z najprzyjemniejszych i najłatwiejszych. Są też zaskakująco skuteczne. Prezentujemy cztery przykładowe ćwiczenia, które możesz powtarzać kilka razy w tygodniu:
- Chwyć piłkę w dłonie i wykonuj wraz z nią skręty tułowia. Powtórz kilka razy.
- Połóż się na piłce, oprzyj stabilnie stopy na podłożu w kilkucentymetrowej odległości od siebie nawzajem. Wykonaj 20 brzuszków.
- Usiądź na podłodze z szeroko rozstawionymi nogami. Roluj piłkę maksymalnie przed siebie, rozciągając kręgosłup. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
- Stań w lekkim rozkroku i złap piłkę w dłonie. Wykonaj 10 skłonów, unosząc piłkę nad głowę, a następnie dotykając nią podłogi.
Piłka do pilatesu
Piłka gimnastyczna ma wiele zastosowań. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć może posłużyć Ci do rozgrzewki, treningu właściwego lub rozciągania. W kolejnym akapicie przekonasz się, że będzie gadżetem wyjątkowo przydatnym również w ciąży.
Ale wróćmy do gimnastyki. Piłka do pilatesu pozwoli Ci wykonać szereg ćwiczeń rozciągających mięśnie dna miednicy, pleców oraz brzucha. Przy okazji trenujesz oddech, pracujesz nad równowagą i relaksujesz się. Aby móc czerpać wszystkie wymienione korzyści, ważne jest, aby piłka do pilatesu była odpowiednio dopasowana do trenującego.
Jaka powinna być piłka gimnastyczna?
- antypoślizgowa — aby można było trenować na różnych podłożach,
- grubsza — wykonana z wytrzymałego PCV lub elastycznej pianki,
- odpowiedniej średnicy — na rynku dostępne są standardowo piłki do pilatesu o średnicy od 45 do 95 cm. Im wyższy jesteś, tym większa piłkę wybierz,
- napompowana do maksymalnie 95% objętości,
- wyposażona w wypustki (to dodatkowa opcja, która sprawdzi się bardziej przy masażu niż przy ćwiczeniach właściwych).
Piłka do ćwiczeń w ciąży — przygotuj się do porodu
Jesteś w ciąży? Nie musisz, a nawet nie powinnaś rezygnować z aktywności fizycznej. W tym szczególnym czasie warto nieco zwolnić tempo, ale o ile nie występują żadne medyczne przeciwwskazania nie zaniedbywać gimnastyki. Trening z brzuszkiem ma na celu przygotować Cię do porodu, ale nie tylko. Piłka gimnastyczna do ćwiczeń w ciąży jest doskonała także na rozmaite ciążowe dolegliwości, wzmacnia mięśnie i odciąża stawy.
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej polegają głównie na wykonywaniu prostego treningu, poprzez delikatne kołysanie i ruszanie biodrami lub rozciąganie kręgosłupa.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!