Stewia (stevia rebaudiana) to roślina, którą uprawia się w Paragwaju. Jest 250-400 razy słodszy od cukru. Swoją słodycz zawdzięcza glikozydom stewiowym obecnym w liściach i łodydze.
Początkowo uważano, że stewia może mieć negatywny wpływ na organizm ludzki. W 2011 roku Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła, że spożycie stewii jest bezpieczne. Ustalono jednak, że bezpieczna dzienna dawka to 4 mg na kilogram masy ciała.
Czy dziennie, osoba ważąca 60 kg nie powinna jeść więcej niż 240 miligramów, a bezpieczna dawka dla osoby ważącej 80 kg to 320 miligramów. Choć wydaje się to dużo, to warto pamiętać, że stewia jest bardzo, bardzo słodka.
W stewii nie znajdziesz kalorii – dlatego też słodzik ten nie wpływa na wzrost wagi. Stewia nie powoduje próchnicy zębów. Może być stosowana przez osoby chore na fenyloketourie ponieważ nie zawiera aspartamu.
Badania wykazały pozytywne działanie w walce z nadciśnieniem tętniczym. W sklepach możesz kupić sklepię pod różnymi postaciami: w formie proszku, suszu lub płynnego ekstraktu.
Polskie Towarzystwo Dietetyki uważa stewię za najlepszy słodzik i zamiennik białego cukru.
Stewia nadaje się do słodzenia wypieków (ciast, deserów), konfitur, słodkich sosów oraz napojów (np. herbaty).
W skład stewii wchodzi wapń, żelazo, potas, magnez, kwas foliowy a także witamina C.
Przeczytaj więcej o zdrowych zamiennikach cukru
Sprawdź przepisy na zdrowe desery fit bez cukru
Zobacz ceny stewii na Ceneo
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!