Co to jest ketoza? Część osób zainteresowanych zrzucaniem zbędnych kilogramów mogło już słyszeć ten termin, jednak dla tych którzy nie wiedzą – ketozą nazywamy stan, w którym stężenie ciał ketonowych we krwi jest większe niż stężenie glukozy. Czyli stan, w którym głównym paliwem dla wytwarzania energii jest tłuszcz, a nie cukier. Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa.
Taka dieta ogranicza dzienne spożywanie węglowodanów do maksimum 50 gram. Ich źródłem powinny zostać przede wszystkim zielone warzywa bogate w błonnik. Normalnie organizm pobiera najpierw zapasy glikogenu (rezerwa energetyczna wykorzystywana przy aktywności fizycznej), a dopiero następnie tłuszcz.
W przypadku kiedy nie spożywamy węglowodanów organizm zamiast insuliny uruchamia glukagon, który jest odpowiedzialny za spalanie tkanki tłuszczowej. Słowem – energia powstaje ze spalania zapasów tłuszczu.
Obecnie większość żywności nafaszerowana jest cukrem i chemią. Nadmiar cukru jest szkodliwy i może prowadzić do wielu chorób. Otyłość, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia chormonalne itd. Dieta ketogeniczna to ’pierwotny’ styl odżywiania.
Start takiej diety najlepiej rozpocząć małymi krokami, aby uniknąć złego samopoczucia i przyzwyczaić organizm. Początkowo można zacząć od spożywania 25-30 % węglowodanów, 40% białka 35 % tłuszczów. Potem, obserwując efekty, zmniejszamy węglowodany co 5 % do uzyskania podaży 50-80 g węglowodanów dziennie. Docelowo powinniśmy zejść do 50g węglowodanów dziennie. Ważnym jest zróżnicowanie tłuszczy.
Poza tłuszczami zwierzęcymi warto pamiętać o tłustych rybach, oliwie z oliwek, oleju kokosowym, awokado, orzechach, pestkach i nasionach. Takie posiłki pomimo niewielkich porcji są wysokokaloryczne i ograniczają uczucie głodu.
Pamiętajmy aby nie robić niczego na siłę. Należy słuchać własnego organizmu. Dla osób aktywnych całkowita rezygnacja z węglowodanów nie jest korzystna. 50 – 70 gram węglowodanów dziennie wystarcza by zachować równowagę w organizmie.
Dieta ketogeniczna nie jest wskazana dla osób z problemami wątroby, trzustki czy nerek. Kto powinien taką dietę stosować? Osoby z chorobami autoimmunologicznymi, z cukrzycą, insulinoopornych. Także przy niektórych nowotworach, przy problemach z jelitami jak FODMAPS, problemach z wchłanianiem cukrów i błonnika.
Proponowany jednodniowy przykład posiłków dla sportowca:
Na czczo:
Białko (np. immunocal)
Śniadanie:
Komosa ryżowa z kwaśnymi owocami np. Granat i maliny
Trening 10.00 – woda kokosowa lub pasta z makreli z pieczoną papryką i oliwkami
Po treningu
Koktajl z bananem awokado i surowych żółtek oraz woda kokosowa
Lunch
Pomidory, cukinia, szpinak blanszowany, stek wołowy
Obiad
Warzywa gotowane (cukinia, brokuł, seler naciowy) z gulaszem z polędwicy wieprzowej w sosie curry na mleczku kokosowym oraz sałatka liściasta z dresingiem z octu balsamicznego
Podwieczorek
Kiszonki
Kolacja
Ryba na parze/pieczona w marynacie z mleczka kokosowego, rozmarynu, soli morskiej, chilli
Źródło: http://hpba.pl/co-to-jest-ketoza-jakie-korzysci-plyna-z-takiego-rodzaju-diety/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!