Jak ważny jest dobry sen dla zdrowia nie trzeba chyba wspominać. Sen jest jednak sprawą bardzo indywidualną. Niektórym osobom wystarczy 5 godzin by czuć się wypoczętym, a inne po 8 godzinach snu obudzą się niewyspane. Poza samą długością snu, liczy się również jego jakość, a także nasze uwarunkowania genetyczne.
Sam sen nie jest stanem jednorodnym. Dzieli się na kilka faz. Są to 3 fazy NREM (N1, N2, N3) oraz REM. W czasie dwóch pierwszych nasz sen jest płytki, dopiero w fazie N3 staje się głęboki. Faza REM odpowiada z kolei za marzenia senne.
Żeby skutecznie się wyspać potrzebujemy zatem jak najwięcej snu N3 i REM. Co ciekawe, oba te stany nie następują jedne po sobie – są przeplatane fazami N1 i N2. Kiedy budzimy się w nocy cały cykl zostaje przerwany i zasypiając zaczynamy ponownie od fazy N1.
Długotrwały brak snu może być niebezpieczny i skutkować poważnymi dolegliwościami. W efekcie niedoboru nocnego wypoczynku pogarsza się funkcjonowanie układu odpornościowego, spada szybkość reakcji i zdolność uczenia się.
Eksperci zajmujący się zdrowiem, a także członkowie National Sleep Foundation (Narodowej Fundacji Snu) – amerykańskiej organizacji non-profit, na podstawie 300 badań z ostatnich 10 lat określili ile snu potrzebujemy w zależności od wieku.
Noworodki i młodsze niemowlęta (0-3 miesięcy): 14-17 godzin
Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin
Małe dzieci (1-2 lat): 11-14 godzin
Przedszkolaki (3-5 lat): 10-13 godzin
Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): 9-11 godzin
Nastolatki (14-17 lat): 8-10 godzin
Młodzież (18-25 lat): 7-9 godzin
Dorośli (26-64 lat): 7-9 godzin
Starsze osoby dorosłe (65+): 7-8 godzin
źródło: http://fitwiedza.pl/ile-godzin-powinnismy-przeznaczyc-na-sen/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!