Przy wzmożonym wysiłku fizycznym narażeni jesteśmy na wiele urazów czy kontuzji. Niektóre z nich są poważne i wymagają konsultacji z lekarzem, inne z kolei mogą być zniwelowane domowymi metodami… Oczywiście, nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów – zbagatelizowany uraz może przerodzić się w o wiele poważniejszą kontuzję. Są jednak takie objawy, które powinniśmy eliminować bardzo szybko – to właśnie z ich powodu najczęściej trafiamy na ostry dyżur.
1. Złamania, skręcenia, zwichnięcia
To właśnie urazy układu kostno-stawowego są najczęstszymi powodami wizyt na oddziałach pomocy doraźnej. Wszystko przez to, że rozpoczynając trening bardzo często zapominamy o odpowiedniej rozgrzewce – wówczas o zwichnięcie nietrudno!
2. Opuchlizna
Po intensywnym treningu w naszych mięśniach może zatrzymuje się woda, a mięśnie spuchnąć dając wrażenie jakoby się powiększyły. Taki stan może utrzymywać się nawet do kilku godzin – jednak najczęściej następnego dnia nie ma po nim śladu. Puchnięcie to zjawisko krótkotrwale i zachodzące przy znacznym wysiłku. Jeśli jednak opuchlizna utrzymywałaby się dłuższy czas, powinniście skontaktować się z lekarzem.
3. Bóle brzucha i biegunka
Bóle brzucha lub okolic miednicy mogą być objawem niegroźnych dolegliwości takich jak chociażby niestrawność czy zatrucie pokarmowe. Może to być również sygnał poważniejszych problemów, które wymagają konsultacji z lekarzem. Biegunka może być również objawem… odwodnienia po treningu.
4. Urazy głowy
Głowa jest równie narażona na kontuzje co inne części ciała – może nawet jeszcze bardziej! Ćwicząc narażamy się m.in. na wstrząsy mózgu czy nawet podskórne krwiaki, które są szczególnie dla nas niebezpieczne.
Uwaga! Często, najgroźniejsze urazy, trudno zauważyć gołym okiem.
5. Ostre zakażenie górnych dróg oddechowych
Choć zakażenia dróg oddechowych najczęściej pojawiają się późną jesienią i zimą, to objawów nie można lekceważyć również latem. Polegają one najczęściej na obrzęku błony śluzowej oskrzeli. Nawet jeśli początkowo symptomy wydają się błahe, to po kilkunastu godzinach mogą stać się na tyle męczące, że będą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i sen.
6. Bóle w klatce piersiowej
Objawami, których absolutnie nie wolno lekceważyć są również: ból, kłucie czy ucisk w klatce piersiowej. Mogą one sygnalizować wiele różnorodnych dolegliwości układu oddechowego, pokarmowego bądź sercowo-naczyniowego. Jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas to pora zgłosić się na oddział pomocy doraźnej.
Źródło: www.inspirander.pl
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!