Mięta zielona, zwana również jako mięta kłosowa, jest popularnym produktem w niemal każdej kuchni. Jej głównym zadaniem jest nadanie potrawom odpowiedniego smaku i aromatu. Jako roślina niezwykle aromatyczna jest cenionym dodatkiem również do koktajli i napojów leczniczych. Znajduje zastosowanie również w gumach do żucia, czy pastach do zębów.
Ta zielona roślina występuje głównie w Europie, Azji i Afryce. Jest ceniona nie tylko za swoje walory smakowo – aromatyczne, ale również za właściwości lecznicze.
Działa rozkurczowo i przeciwwzdęciowo – pomaga na problemy związane z układem pokarmowym, niestrawności, wzdęcia, bóle brzucha lub skurcze żołądka. Może również złagodzić bóle menstruacyjne. Napar (przepis na napar poniżej) z mięty usunie gazy nagromadzone w układzie pokarmowym co zapobiegnie wzdęciom.
Leczy dolegliwości układu oddechowego – rozszerza drogi oddechowe i ułatwia im funkcjonowanie, zawiera składniki wykrztuśne, które pomogą na kaszel.
Wpływa korzystnie na psychikę – zawiera składniki skuteczne w leczeniu problemów z emocjami. Działa relaksująco i pomaga uniknąć skutków nerwowych i stresujących sytuacji. Herbata z mięta, wypita przed snem pomoże zapaść w głęboki i spokojny sen.
Jest skutecznym środkiem antyseptycznym i przeciwbólowym – bywa wykorzystywana do leczenia ran. Naparem z dużą zawartością mięty przemywamy rany, co przyniesie natychmiastową ulgę i usprawni proces gojenia się. Z odrobiną oliwy z oliwek będzie skuteczna na oparzenia. Zmniejszy uczucie pieczenia i zapobiegnie możliwym infekcjom.
Mięta najwięcej swoich korzystnych właściwości zachowuje kiedy jest świeża. Również wtedy jest najbardziej aromatyczna. Bywa ochładzająca i ostra, ale może również zaskoczyć goryczą. Suszona najbardziej nadaje się do naparów i przetworów.
Napar z mięty
Przygotowanie naparu z mięty jest bardzo proste, trzeba jedynie pamiętać, że liście, które wykorzystujemy powinny być miękkie (potocznie zwane są młodymi wierzchołkami pędów).
Kiedy liście są już gotowe, następnym krokiem jest zagotowanie pół litra wody (w tym czasie do słoika wrzucamy wyselekcjonowane części rośliny).
Kiedy woda się zagotuje, zalewamy liście w słoiku i pozostawiamy na dwadzieścia minut aby się zaparzyły.
Na koniec napar przelewamy przez sito i możemy się cieszyć smakiem pierwszej filiżanki (dziennie zaleca się spożywanie do trzech filiżanek naparu).
Źródło: http://krokdozdrowia.pl/mieta-wlasciwosci-lecznicze/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!