Wieczorne podjadanie to problem wielu osób i to nie tylko tych odchudzających się. Głód dopada cię przed snem, chcesz z nim walczyć, co powoduje rozdrażnienie i niechęć i ostatecznie sięgasz po coś do jedzenia. Wiesz, że nie możesz zjeść za dużo, bo w końcu „na noc” się nie je, zatem to musi być przekąska, a jak przekąska to? Chipsy, paluszki, ciasteczko… Można i tak. Warto jednak sięgnąć po zdrowe zamienniki – zaspokoją wieczorny głód, ale nie dostarczą wielu kalorii i nie obciążą żołądka.
Co zatem wybrać?
1. Popcorn domowej roboty.
Popcorn czyli prażone ziarna kukurydzy. To zdrowa przekąska, pod warunkiem, że przygotujemy ją na własną rękę bez dodatku tłuszczu. Szklanka samodzielnie uprażonego popcornu bez tłuszczu ma około 30 kalorii, ponadto jest sycąca i pełna błonnika, witamin A, E, K i z grupy B.
Dodatkowo amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Scranton twierdzą, że popcorn to źródło polifenoli, które chronią nas przed wolnymi rodnikami powodującymi powstawanie nowotworów oraz przyspieszającymi proces starzenia się.
2. Chipsy warzywne i owocowe.
Wszyscy kochany chipsy i wcale nie musimy z nich rezygnować, trzeba tylko wybrać ich alternatywną wersję warzywną lub owocową. To niskokaloryczna, pełna witamin, minerałów i błonnika przekąska, którą łatwo można zrobić samemu. Właściwie nie ma ograniczeń co do użytego materiału – chipsy możesz zrobić nawet z pietruszki czy pasternaka.
Pamiętaj jednak – jeżeli sięgasz po chipsy owocowe, to wybieraj owoce niskokaloryczne i z niskim indeksem glikemicznym.
Szybki przepis na chipsy z warzyw (marchewki, pietruszki i buraka)
Składniki:
Marchewka, pietruszka, burak, ocet balsamiczny czerwony, przyprawy: sól, pieprz, cynamon, ząbek czosnku, oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:
- Obierz warzywa ze skórki.
- Pokrój na możliwie cienkie plasterki.
- Wyłóż blachę papierem do pieczenia i rozłóż na niej warzywa.
- Buraki skrop octem balsamicznym, ale niezbyt obficie. Marchew posyp cynamonem. Plastry pietruszki i selera skrop lub posmaruj oliwą wymieszaną z posiekanym czosnkiem, posól i popierz.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni i piecz chipsy przez 30 minut na górnej grzałce.
- Wyłącz piekarnik i zostaw warzywa w zamkniętym piekarniku, aż będą dobrze wysuszone.
3. Surowe warzywa z sosami.
To prosta, smaczna i bardzo zdrowa przekąska. Wystarczy kilka warzyw, na przykład marchew, rzepa, seler naciowy, do tego jogurt naturalny, czosnek i szczypta ziół prowansalskich. Warzywa oczywiście myjemy, jeśli trzeba obieramy ze skórki i kroimy w słupki.
Jogurt przekładamy do miseczki, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (3-5 ząbków), zioła, mieszamy i voila, można zajadać.
Jeżeli wybierzesz marchew, to przede wszystkim dostarczysz organizmowi beta-karotenu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, a także wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawienie się zmarszczek. Do tego przyspiesza opalanie i przedłuża jego efekty.
Seler naciowy dostarcza wielu witamin, a szczególnie witaminy C, E i z grupy B, do tego pomoże oczyścić i odtruć organizm i przyspieszy proces odchudzania (100 g ma 13 kcal i 1,6 g błonnika).
4. Frytki z batatów.
Jeżeli lubisz słodkie przekąski to ta opcja jest dla ciebie.
Batat, czyli słodki ziemniak to skarbnica karotenoidów, w tym poprawiającej wzrok luteiny, do tego zawiera sporo wapnia, fosforu, potasu, sodu, magnezu, siarki, chloru, żelaza i jodu.
Warto podkreślić, że według badań u kobiet, które spożywają więcej produktów bogatych w karotenoidy występuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, a u mężczyzn hamowane jest powstawanie zmian patologicznych w jelicie grubym.
5. Orzechy i suszone owoce.
Orzechy oraz suszone owoce to również dobra i zdrowa przekąska, ale trzeba na nie uważać, ponieważ są wysoko kaloryczne. Jeżeli zjesz kilka sztuk to nic się nie stanie, natomiast pożerane garściami mogą negatywnie wpłynąć na proces odchudzania.
Orzechy dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Jedzenie orzechów wzmacnia układ nerwowy i krążenia, wpływa korzystnie na pracę mózgu, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, zawału serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów.
Co do suszonych owoców, to naturalny proces suszenia ma niewielki wpływ na zawartość cennych składników (nieco mniej witaminy C, B1, kwasu foliowego). Za to dzięki mniejszej objętości, takie owoce są skoncentrowanym źródłem fitochemikaliów, czyli roślinnych składników aktywnych, które przynoszą naszemu zdrowiu sporo korzyści.
Do wieczornego podjadania najbardziej nadają się owoce wysokobłonnikowe i niskocukrowe – suszone maliny, truskawki, jagody, aronia.
Szukasz więcej inspiracji dotyczących zdrowia?
Szukasz więcej inspirujących pomysłów dotyczących zdrowego trybu życia? Zerknij na www.blogowypamietnik.pl/
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!