Ryż jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Prawdopodobnie w Chinach zaczęto uprawiać go aż 9000 lat temu. Gości, w różnych odmianach, na stołach niemal połowy populacji.
Jednymi z najbardziej popularnych w Polsce odmian są: ryż biały oraz ryż brązowy. Choć są to te same ziarna, ale różnią się nie tylko kolorem. Powszechna opinia mówi, że ryż brązowy jest zdrowszy niż biały. Czy jest to jednak prawdą?
Obie odmiany należą do zbóż bezglutenowych, co oznacza, że mogą być spożywane przez osoby alergików oraz osoby na diecie bezglutenowej.
Różnica pomiędzy ryżem białym i brązowym polega na stopniu przetworzenia. Z białego ryżu zostały usunięte części, będące źródłem wielu cennych składników, co przekłada się na wartość odżywczą tego produktu.
Ryż brązowy zawiera większą ilość błonnika, zapewniając uczucie sytości przez dłuższy czas niż ryż biały. Jest również bogatszy w składniki mineralne (sód, potas, wapno, fosfor, magnez, żelazo i mangan) oraz witaminy (witaminy E, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, folianów). Zawiera mniej węglowodanów niż ryż biały.
Do atutów ryżu białego można zaliczyć za to lekkostrawność (będącą efektem właśnie tego, że zawiera mniej składników), która sprawia, że lepiej nadaje się do wszelkiego rodzaju diet. Dodatkowo biały ryż ma znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia (co wpływa na jego cenę – ryż brązowy jest droższy ponieważ ma krótszy okres przydatności do spożycia), a także jest szybszy w przygotowaniu.
Źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,16562960,Ryz_bialy_kontra_brazowy___porownanie_wlasciwosci.html
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!