Trening interwałowy to rodzaj treningu, który swoją siłę opiera na zmianie intensywności ćwiczeń – intensywny wysiłek przeplata się z okresami umiarkowanego. Ale dlaczego jest taki skuteczny?
Interwał to czas, w którym dane ćwiczenie wykonuje się najpierw na wysokim, a później na średnim poziomie intensywności. Pojedynczy trening to od 20 do 40 minut. Składa się on z następujących faz:
- Rozgrzewka
- Określona liczba interwałów (najczęściej od 5 do 10 – zależy to od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej)
- Stretching po treningu/Schładzanie organizmu
Trening interwałowy – ćwiczenia
W ramach treningu interwałowego najczęściej wykorzystuje się następujące sporty: :
- bieganie
- jazda na rowerze
- ergometr wioślarski
Ten rodzaj treningu przydaje się również w przypadku osób pragnących zwiększyć siłę, wytrzymałość czy przyśpieszyć rozrost tkanki mięśniowej. Wówczas najefektywniejszymi ćwiczeniami są ćwiczenia siłowe, takie jak:
- pompki
- przysiady
- podciąganie na drążku
- ćwiczenia z kettlebell
Trening interwałowy – zalety
Interwały cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ są one skuteczniejsze od treningów tradycyjnych w spalaniu tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że pod tym względem trening interwałowy jest 3 razy skuteczniejszy niż wysiłek cardio o jednakowym stopniu intensywności. Interwały podwyższają również tempo przemiany materii oraz poprawiają wydolność. Są także stosunkowo krótkie.
Ze względu na swoją intensywność są jednak niewskazane dla osób początkujących oraz osób z nadciśnieniem lub dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego.
Przykładem takiego treningu jest trening Tabata – gdzie intensywne ćwiczenia są przeplatane krótkimi przerwami:
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!