Maca (Lepidium meyenii) pochodzi z peruwiańskich Andów. Jest rośliną wysokogórską – możemy ją spotkać dopiero na wysokości około 3500 metrów. Warunki klimatyczne w jakich się rozwija są ekstremalne dla innych roślin. W tych niegościnnych dla innych roślin glebach maca wypuszcza liście i korzeń, który osiąga wielkość rzodkwi. To właśnie korzeń jest ceniony najbardziej i od setek lat stanowił ważny element żywności okolicznych plemion.
Maca należy do rodziny kapustowatych i rodzaju pieprzyc. Rośnie do około 10-20 cm wysokości, a korzeń może mieć w obwodzie do 15 cm. Dojrzewa około 8 miesięcy. Korzeń posiada twardą konsystencję i może mieć zróżnicowaną barwę. Od białego, kremowego, żółtego, czerwonego, jasnoszarego, fioletowego aż po kolor czarny.
Jadalną część macy stanowi jej owoc – czyli korzeń. Maca uważana jest za stymulant płodności, lecz to dzięki swym niezwykłym i bogatym właściwościom odżywczym do dziś jest cenionym składnikiem potraw tamtejszych mieszkańców.
Roślina ta jest bogata w aminokwasy, składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Według badań żywieniowych opublikowany na NutritionData.com Maca zawiera: 59% węglowodanów – doskonałe źródło trwałej energii, 10,2% białka – jest to łatwo przyswajalne biało roślinne, 8,5% błonnika – kluczowy składnik dla dobrego funkcjonowania układu pokarmowego.
Maca zawiera niemal wszystkie z niezbędnych aminokwasów, dodatkowo posiada dwadzieścia rodzajów ważnych dla organizmu kwasów tłuszczowych.
Ta niezwykła roślina jest również doskonałym źródłem wielu minerałów w tym np. miedź, cynk, mangan, żelazo, selen, bor oraz witamin – tiamina (B1), ryboflawina (B2), kwas askorbinowy (C), niacyna (B3).
Dzięki zawartości steroli – maca wpływa bardzo dobrze na obniżenie zawartości cholesterolu we krwi. Glukozynolany z kolei wg badań naukowych zapobiegają rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc i żołądka. Unikalnymi składnikami występującymi w macy są nienasycone kwasy macaenesy i macamidesy.
Korzeń macy jest adaptogenem (tak jak żeń-szeń). To substancje, które podnoszą odporność organizmu na stres i traumatyczne przeżycia. Doskonałe dla osób w stanie wyczerpania, niepokoju, zmęczenia.
Macę można przyjmować w postaci proszku. Najlepiej wymieszać ją z wodą lub sokiem i spożyć na pusty żołądek na 10 – 15 minut przed pierwszym posiłkiem. Dzięki temu lepiej się wchłonie i dostarczy więcej składników odżywczych. Może być również dodana do koktajli lub przecierów.
Podsumowując do najważniejszych właściwości tej rośliny trzeba zaliczyć bardzo korzystny wpływ na pobudzenie energetyczne organizmu i zwiększenie wytrzymałości fizycznej, przeciwdziałanie osteoporozie, poprawienie funkcji seksualnych, libido i płodności, korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, zmniejszenie ryzyka wystąpienia zachorowań na raka, spowolnienie procesów starzenia, walkę z anemią oraz korzystny wpływ na pamięć, zdolność przyswajania wiedzy i inteligencję.
Żródło: http://www.naturalna-medycyna.com.pl/maca-super-zywnosc-inkow-maca.html
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!