Ćwiczenia aerobowe to trening, w trakcie którego energia dla pracujących mięśni pozyskiwana jest w efekcie przemian tlenowych. Jego celem jest redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej oraz poprawa wytrzymałości. Powinien trwać co najmniej 30 minut, ponieważ dopiero po około 20 minutach treningu organizm, do produkcji energii, zaczyna wykorzystywać tłuszcze. Obciążenie treningu nie powinno być zbyt wysokie.
Interwały natomiast, to forma treningu oparta o zmiany tempa i obciążenia ćwiczeń np. sprint na 90% swoich możliwości przeplata się spacerem, a więc ćwiczeniem o niskiej intensywności. Jest to bardziej wydajny sposób spalania tkanki tłuszczowej niż trening tradycyjny. Organizm zmuszony jest do większego wysiłku niż podczas jednostajnych ćwiczeń. Powinien trwać od 5 do 25 minut.
Sprawdź diety i poradniki odchudzania:
Niewątpliwą zaletą treningu interwałowego jest większa efektywność w spalaniu tkanki tłuszczowej niż w przypadku treningu tradycyjnego. Podwyższa tempo przemiany materii oraz poprawia wydolność. Jest przy tym dość krótki. Jest on jednak niewskazany dla osób początkujących oraz osób z nadciśnieniem lub dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego. Oddziałuje katabolicznie na tkankę mięśniową i zwiększa ryzyko kontuzji lub urazu ze względu na dużą intensywność.
Trening aerobowy jest bezpieczniejszy i nawet początkujący jest w stanie go wykonać. Jego efekty zależą od czasu trwania, nie od intensywności. Nie przeciąża układu sercowo-naczyniowego, a przy tym pozwala organizmowi zregenerować się szybciej niż w przypadku treningu interwałowego. Ćwiczenia aerobowe są jednostajne i monotonne, a organizm szybko adaptuje się do treningu przez co zmuszeni możemy być do wydłużenia treningu. Zbyt długi, stały wysiłek może doprowadzić do problemów ze stawami, a włókna mięśniowe o charakterze siłowym zmieniają się z czasem we włókna o charakterze wytrzymałościowym.
Podsumowując, każdy sam powinien zdecydować, który rodzaj ćwiczeń jest dla niego najlepszy. Oba posiadają wady jak i zalety. Ciekawym rozwiązaniem może być przeplatanie obu rodzajów treningów.
Źródło: www.motywujemy24.pl/767/aeroby_czy_interwaly_ktory_trening_lepszy.html
Podobał Ci się ten artykuł?
Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!